Hatalmas mennyiségű víz-jeget találtak a Mars felszíne alatt. Ez vitathatatlanul az amerikai űrhivatal legfontosabb felfedezése, amit a vörös bolygóról tett. Eloszlatja a legnagyobb rejtélyeket, kijelölve az utat az emberi felderítésnek és újra felízzik a kérdés vajon létezik-e élet a bolygón.
A jég kéknek látszik a gamma sugaras spektrométeren |
Bennfentesek szerint részben a felfedezés eredményeként a NASA elkötelezi magát, hogy 20 éven belül embert küldjön a felszínre. A NASA csütörtökön jelenti be a felfedezést, részleteiben még aznap megjelennek a tények a Science magazinban. A felfedezést a Mars Odyssey hajtotta végre, mely múlt év végétől gyűjti az adatokat. Ez megerősíti a korábbi megfigyeléseket, ami szintén hatalmas jéggyűjtőkre hívta fel a figyelmet alig valamivel a felszín alatt. A felfedezés megválaszolja azt a kérdést, ami évtizedeken át fejtörést okozott a Mars kutatóknak: számos bizonyíték utal arra, hogy a vörös bolygó egykor vízben gazdag volt, hova tűnt hát az a vízmennyiség? A válasz úgy tűnik a regolitban, a felszín laza kőzetekből és porból álló rétegében rejlik. A Mars Odyssey gamma sugarú spektrométere, ami gamma sugarak után kutat, megmutatta, hogy a felszín alól kevesebb, mint egy méterrel hidrogénből származó energia észlelhető. A csillagászok szerint ez a hidrogén jégkristályokba van bezárva. Hasonló műszerrel talált a Lunar Prospector jeget a Hold sarkvidékeinek árnyákos területein 1998-ban.
A felfedezés olyan területeket mutat meg a Mars felszínén, ahol a tudósok élet után kutathatnak |
A Mars Odyssey neutron spektrométere szintén földalatti jégre utaló bizonyítékokat regisztrált a bolygó ugyanazon területein. A kutatókat ámulatba ejtette a jég jeleinek erőssége. Várakozásaik szerint egy év alatt gyűjtögették volna össze a bizonyítékokat, ám ehhez nem kellett több néhány hétnél. Az előzetes felfedezéseket már márciusban közzétették, most azonban több megbízható méréssel is megerősítették a felszín alatt húzódó hatalmas jégmennyiséget a déli szélesség 60. fokán. A kutatók szerint ugyanez igaz az északi félgömbre is, azonban az ottani téli időszak miatt egyelőre nem végezhetik el a szükséges méréseket. A NASA tudósai csütörtökig szerették volna megtartani a nagy hírt, azonban ez előbbre kerülhet, miután egy brit újság kiszivárogtatta az információkat.
Bár több leszálló egység is tervben van - az európai Beagle 2 és jövő évben a NASA marsjárói - egyik expedíció sem célozta meg a jeget rejtő területet. A Mars Polar Lander, pontosan ezen a területen szállt volna le 1999-ben eloszlatva minden kétséget a jég létezéséről, ám mint tudjuk leszállás közben meghibásodott.